Osvědčené postupy při migraci ze systému CentOS Linux

Na konci června 2024 skončí životní cyklus distribuce CentOS Linux. Mnoho organizací a skupin uživatelů se proto již nyní snaží přejít na operační systém, který nabízí dlouhodobou podporu a je připravený pro podnikové použití. Podívejme se společně na jednoduchý čtyřbodový plán pro migraci s osvědčenými postupy.

Organizace, které v současné době používají CentOS Linux, musí jednat okamžitě, protože po 30. červnu 2024 již tato distribuce nebude dostávat nové aktualizace, verze ani bezpečnostní záplaty. Při hledání alternativ se stále více uživatelů snaží přejít na kompatibilní řešení. Organizace vyžadují podnikový operační systém s robustní podporou, zvýšenou bezpečností a škálovatelností i nástroji pro analýzu a správu.

Jednou z mnoha velkých příležitostí, které to může pro organizaci představovat, je možnost najít podnikový operační systém s dlouhodobou podporou, který bude poskytovat jasný „plán inovací“. To znamená najít operační systém, který by organizacím umožnil vytvářet a spravovat vlastní aplikace, včetně těch s umělou inteligencí, a služby v jakémkoli cloudu (veřejném i soukromém), on-premise i na okraji sítě, aby mohly i nadále upřednostňovat své závazky vůči zákazníkům, trhům a partnerům.

Přechod z distribuce CentOS Linux na novou linuxovou distribuci usnadní následující opatření.

Interní analýza a plán: Prvním krokem je analýza interního prostředí IT, jejímž cílem je zjištění rozsahu používání systému CentOS Linux v rámci systémů společnosti. Následně je třeba určit, které aplikace vyžadují migraci na nový operační systém, a podle toho stanovit pro každou z aplikací její prioritu. Před zahájením migrace by organizace měly své aplikace důkladně zkontrolovat, zda neobsahují závislosti, které by mohly během migrace vyžadovat pozornost.

Migrace: S dobrou přípravou a vhodnou migrační strategií nepředstavuje samotný přechod na nový operační systém velkou komplikaci. Při výběru nové platformy by se organizace měly ujistit, že je nové řešení vysoce interoperabilní a že je k dispozici zákaznická podpora a migrační nástroje, které umožní odstranit nekompatibilní balíčky a provést nezbytné úpravy, aby systém po migraci bezchybně fungoval.

Nasazení a přizpůsobení: Po zprovoznění nové linuxové distribuce je nejdůležitější všechny aplikace v novém systému důkladně otestovat. Opět se zde jako neocenitelná ukazuje dostupnost odborných znalostí a zákaznické podpory ze strany dodavatele nového systému. Pokud zvolí dobře, mohou organizace po úspěšném testování využít rozsáhlé možnosti podnikového operačního systému, včetně přístupu k nejnovějším technologiím a rozsáhlým vývojářským zdrojům, a posunout své aplikace na vyšší úroveň.

Využití ekosystému: Kompatibilita a hladký průběh migračních projektů závisí v neposlední řadě také na kvalitě ekosystému nového operačního systému. Čím je ekosystém větší a propojenější, tím více synergií poskytne svým uživatelům, kteří mohou těžit z hlubokých odborných znalostí různých partnerů, například v oblasti umělé inteligence, cloudu nebo bezpečnosti IT. Organizacím, které hledají alternativní operační systémy po ukončení životnosti systému CentOS Linux, poskytují velké ekosystémy stabilitu a jistotu, potřebnou pro výběr preferovaných a známých produktů i platforem.

Nutnost i příležitost

Pro mnoho organizací představuje migrace na nový operační systém nutnost i příležitost. Poskytuje možnost přehodnotit současné softwarové prostředí a sladit výběr nové platformy se současnými požadavky. Jak se CentOS Linux blíží ke konci svého životního cyklu, linuxové distribuce s podnikovou podporou nejen usnadňují procesy migrace, ale také zlepšují technický základ pro zvýšení bezpečnosti a dlouhodobé provozní efektivity.

Aram Kananov, ředitel obchodní divize Red Hat Enterprise Linux ve společnosti Red Hat