V září dojde ke změně dotací na podporu výměny neekologického vytápění z programu NZÚ a NZÚ Light

Od září 2024 dojde ke změnám v rámci dotačních programů Nová zelená úsporám, kde se sníží maximální poskytované částky pro tepelná čerpadla. Změn se dotkne i programu Nová zelená úsporám Light, určenému pro seniory, invalidní důchodce a nízkopříjmové domácnosti, který nově přináší podporu na tepelná čerpadla při výměně starých kotlů na plyn a tuhá paliva. Právě tento nový program NZÚ Light na výměnu původního zdroje vytápění od září nahrazuje program kotlíkových dotací. Kotlíkové dotace, které poskytovaly kraje, od září končí. Žádat se tak bude tedy pouze u Státního fondu životního prostředí ČR.

Od 1. září 2024 začne v ČR platit zákaz provozu nejstarších kotlů, který byl do legislativy začleněn již v roce 2012. Na základě tohoto rozhodnutí dochází ke změně dotačních programů, kdy kotlíkové dotace, o které se žádalo na krajích, končí. Podpora se v září přesune z krajů pod Státní fond životního prostředí ČR, kde bude možné žádat o podporu v rámci programů Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light. Zásadní změnu od září představuje možnost požádat o dotaci na výměnu všech uhelných kotlů nejenom 1. a 2. emisní třídy, ale i 3., 4 a 5. třídy. Otevírá se tak šance na výměnu všech druhů kotlů na uhlí nebo koks a dalších neekologických zdrojů tepla.

Nová zelená úsporám Light Program NZÚ Light zůstává nadále určen pro domácnosti s nižšími příjmy. Zvýhodněnou podporu na výměnu kotle budou moci využít starobní důchodci, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě. Podporována je výměna níže uvedených stávajících zdrojů:

  • kotlů na pevná paliva, nižší než 3. třídy podle ČSN EN 303-5,
  • kotlů konstruovaných pro spalování pouze pevných fosilních paliv (kotlů na uhlí),
  • kotlů na topné oleje,
  • lokálních topidel na pevná paliva, sloužících společně jako hlavní zdroj tepla pro vytápění,
  • elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem,
  • plynových kotlů a topidel za tepelné čerpadlo při splnění dalších podmínek uvedených v pokynech pro žádost.

Maximální výše podpory v programu NZÚ Light je stanovena fixní jednotkovou výší podpory na vybraný instalovaný zdroj tepla pro vytápění, nebo na vytápění a ohřev vody. Pokud starý zdroj nahradíte kotlem na biomasu včetně akumulační nádrže nebo kotlem na biomasu se samočinnou dodávkou paliva, můžete zažádat až o 110 000 Kč, tedy bez ohledu na to, zda jde pouze o variantu pro vytápění nebo vytápění a ohřev vody. Na výměnu za kamna, oficiálně řečeno za lokální zdroj/zdroje na biomasu se samočinnou dodávkou paliva (sálavé, teplovzdušné nebo s teplovodním výměníkem), je maximální dotace 50 000 Kč. V případě výměny za tepelné čerpadlo dostanete až 130 000 Kč, pokud tepelné čerpadlo použijete pouze pro vytápění nebo, až 150 000 Kč v případě, kdy zkombinujete vytápění a ohřev vody.

„Rozhodnutí o pokračování podpory výměny kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, a především rozšíření o další neekologické zdroje vytápění, jako jsou kotle na topné oleje, nebo možnost získat dotaci i na výměnu elektrického vytápění nebo plynového kotle za tepelné čerpadlo představuje nejenom možnost splnit zákonné požadavky pro lidi, kteří tak ještě neučinili u kotlů 1. a 2 emisní třídy, kdy by kontroloři měli brát v potaz již samotnou existenci žádosti, ale dávají příležitost vyměnit neekologický zdroj i těm, kteří mají topidla v dalších skupinách. Těch se sice aktuálně restrikce přímo nedotýkají, ale v budoucnu většinu výměna stejně čeká v návaznosti na legislativní změny i plán státní energetické koncepce.“ říká Pavel Matějovič, provozní ředitel české společnosti Schlieger.

Nová zelená úsporám

V rámci standardního programu Nová zelená úsporám, který rovněž podporuje výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy i výměnu všech druhů kotlů na uhlí nebo koks a dalších neekologických zdrojů tepla, dochází ke změně ve výši maximálních částek podpory.

Změna v programu NZÚ, v praxi snížení částek dotací, se týká tepelných čerpadel, kde je maximální částka stanovena na 130 tisíc Kč (systémy voda-voda, země-voda), v případě pořízení kotle na biomasu jde o částku až 90 000 Kč a u topidel (kamna) se mění na částku až 35 tisíc Kč. U nejběžnějšího řešení podpory NZÚ v případě tepelných čerpadel, tedy systémů vzduch-voda, se dotační částky snižují o 5 000 Kč na 75 000 Kč, pokud TČ slouží pouze k vytápění, u řešení vytápění + ohřev vody je částka snížena o 10 000 Kč na 90 tisíc Kč. Bohužel nadále již nebude možné žádat o dotaci na řešení kombinující instalaci tepelného čerpadla společně s fotovoltaickou elektrárnou, na které bylo možné podle současných podmínek získat až 125 000 Kč. Tato dotace TC+FV nebude od 1. září poskytována.